logo

ÖNCEKİ DÖNEM BARO BAŞKANI CUMHUR UZUN, MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

ÖNCEKİ DÖNEM BARO BAŞKANI CUMHUR UZUN, MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

ÖNCEKİ DÖNEM BARO BAŞKANI CUMHUR UZUN, MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Muğla Barosu önceki dönem Başkanı Av. Cumhur Uzun, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili aday adaylığını açıkladı. “Ayağa Kalk Türkiye, Millet Geliyor” sloganıyla yola çıkan Uzun, “Çıkarcının, rantçının, güçlünün, sömürenin Türkiyesi için değil, çalışanın, alın terinin ve demokrasinin egemen olduğu bir Türkiye inşa etmek için yola çıkıyoruz” dedi.

CHP Muğla İl Başkanlığı arkasındaki Mehmet Ali Eren Parkında kalabalık bir topluluk önünde düzenlediği basın toplantısıyla aday adaylığını duyuran Av. Cumhur Uzun, “Mesleğimin ilk yıllarında bize öğretildiği gibi, adalete siyaset bulaşmaz, bulaştırılamaz anlayışıyla yürütülen adalet, son 20 yılda önce uydurma delil yaratmayla, sonrasında ise, doğrudan müdahalelerle iktidarın güç sopası haline getirildi. Bugün bu iktidar ve bu yönetim biçimi nedeniyle artık adalet, güçlünün ve iktidarın siyaseten her şeyi dizayn etme anlayışına terk edildi. Kimsesizlerin kimsesi olması gereken adalet, güçlü olmayan kimsenin ulaşamadığı bir değer haline getirildi. Bunu tam da bunu isteyen bu iktidar ve bu rejim yaptı. Bugün bu ülkede adalet yoksa, bunun tek sebebi bu iktidar ve adaleti güç sopası olarak kullanan saray yönetimidir.”

“TBMM’Yİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEKRETERYASINA DÖNÜŞTÜRDÜLER”
Bugünlerin geleceğinin daha dünden belli olduğu için Anayasa değişikliğine karşı çıktıklarını, ülkenin 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı verilen ucube bir sisteme teslim edildiğini ifade eden Av. Uzun, “Kuvvetler ayrılığını yok edip, yürütmeyi, yasama ve yargının üzerinde bir güç olarak düzenlediler. Ortak aklı yok edip, tek kişinin her şeyi ‘ben bilirim’ anlayışına terk ettiler. Milletin iradesini yok sayıp, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni Cumhurbaşkanının sekretaryasına dönüştürdüler. Milletin seçtiği belediye başkanlarını görevden aldılar, yenilerini görevden almak ve kayyum atamak için yargıyı kullanmak dahil her türlü yolu denediler ve denemeye devam ediyorlar. Sözüm ona muhafazakârlar, muhafaza edecekleri yerde Atatürk Cumhuriyetinin ne kadar değeri varsa hepsine savaş açtılar, korumak yerine yok etmeye, ortadan kaldırmaya çalıştılar.” ifadelerini kullandı.

“BUGÜNLERE SON VERMEK İÇİN YOLA KOYULDUK”
Ülkenin içinde bulunduğu bu rahatsız edici ortamı hak etmediğini ve bu günlere son vermek için yola koyulduklarına dikkat çeken Uzun, “Çıkarcının, rantçının, güçlünün, sömürenin Türkiyesi için değil, çalışanın, alın terinin ve demokrasinin egemen olduğu bir Türkiye inşa etmek için yola çıkıyoruz. Emeğin kutsal bir değer, adaletin herkese eşit sunulduğubir Türkiye için yola çıkıyoruz. Biz ki, imkânsızlıklara rağmen, tüm ulusuyla birlik olup, en güç koşullarda Cumhuriyeti kurabilmiş bir neslin torunlarıyız. Biz ki, Mustafa Kemal Atatürk gibi bir dehanın ülkesini emanet ettiği Türk gençleriyiz.” dedi.

“İŞTE FIRSAT”
Bu yıl Cumhuriyetin 100. yılı olduğuna işaret eden Av. Uzun, “Genç Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına giriyoruz. İşte fırsat! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını, bize emanet edilen çağdaş uygarlık seviyesinde olmasını sağlamak, Cumhuriyetin ilke ve devrimlerine sahip çıkmak, demokratik, laik, adil ve çağdaş bir Türkiye’yi yeniden inşa edip, yüzyıllarca bu haliyle yaşamasını sağlamak için ayağa kalkmak ve bu uğurda hep birlikte çalışmak için işte fırsat! Bu fırsat, önümüzdeki ilk seçimlerdir. Değiştirme, düzeltme ve güçlendirmek için fırsatımız, 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerdir.” diye konuştu.

“CUMHURİYET BAYRAMI GÜNÜ DÜNYAYA GELMİŞ BİR YURTTAŞIM”
Cumhuriyet Bayramı günü dünyaya gelmiş ve ismi bu nedenle Cumhur olan bir yurttaş olduğunu dile getiren Av. Uzun, sözlerini şöyle tamamladı:
“Ülkeme olan sevdamın, Muğla’ya olan aşkımın ve hepsinden önemlisi bu ülkede mutlu çocukların özgürce yetişip büyüyebilmesi için, adaletin hak ettiği değere kavuşarak herkese eşit ve adil dağıtıldığı bir ülkemiz olması için, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde, 30 yılı aşkın süredir üyesi olmaktan onur ve mutluluk duyduğum partimden, Cumhuriyetin kurucusu partimizden, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Muğla Milletvekili aday adayı olduğumu açıklıyorum. Ayağa Kalk Türkiye, Millet Geliyor, Cumhuriyet Halk Partisi geliyor.’’

Altar Zeyhan

Etiketler: » » » » »
109 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ