logo

OMURGALI OLMAK MECBURİ KATAR, KATAR KATAR..

cemal demirtaş

facebook
cemal demirtaş
cemal.demirtas@hotmail.com
OMURGALI OLMAK MECBURİ KATAR, KATAR KATAR..

OMURGALI OLMAK MECBURİ
KATAR, KATAR KATAR..
Osmanlı bölgeler bir nevi eyalet şeklinde idare edilirdi. Bölgenin demografik yapısına, o bölgenin geleneklerine göre de şahıslar atanırdı. Mesela Libyaya Vali atanmaz, Dai (Dayı) atanır, Bulgaristana Prens, Mısıra Hıdiv atanırdı. Mekke Vilayetine de Şerifler idare ederdi.
Şerif Hüseyin Istanbul da doğan bir Araptır. Hem Mekke ve civarı Şerifi, hem de Osmanlı Danıştay azasıdır. Köklü ve nüfuzlu bir ailenin mensubudur. 1 nci Dünya savaşı zamanında Fransız ve Ingilizlerle gizli görüşmeler yapmıştır. Bu iki devletin garantisini aldıktan sonra 1916 da isyan etti. Oğullarından Faysalı Irak kralı, Abdullah ı da Ürdün kralı yaptılar. Şerif Hüseyin daha sonra El Suud aşireti ile girdiği savaşı kaybetti. Elinden şeriflik de krallık da gitti. Önce Kıbrıs a sürgün edildi ( o dönem Kıbrıs Ingiliz himayesinde ) daha sonra da Ürdünde (oğlunun yanında öldü )
Bu isyan ve olaylarda ünlü ingiliz ajan Lawrance en etkin kişi olmuştur.
Ikide bir Araplar bizi sırtımızdan vurdu denilen olay budur.
Filistin bölgesi başta olmak üzere Suriye, Irak bölgelerinde bir tek Arap Osmanlıya kurşun sıkmamıştır.
Bunun yanında ayaklanan birçok Arap kabile yok değildir. Vardır. Mesela Corci Zeydan aşireti. Mesela Faris Şaydak , mesela Butros El Bustani aşiretleri. Mesela Nakkaş aşiretleri. Bunların hepsi Arap aşiretidir. Osmanlıya baş kaldırmıştır. Ingiliz ve Fransızlarla en fazla iş tutan aşiretler bunlardır. Osmanlının kuzey afrika ve Ortadoğuda zayıflamasına sebep olmuşlardır. Bu saydığım aşiretler Araptır. Fakat hepsinin dini HRİSTİYANLIKTIR. Şimdi herhalde daha iyi anlaşılmıştır Osmanlıyı kimin sırtından vurduğu.
Islam topraklarının bütünleştirici unsuru şüphesiz Osmanlı Halifesidir. Nitekim dağılma döneminde dahi Mısır, Hintli Müslümanlar, Habeş Necaşiliği , Mısır Hidivliği Halifeliğin tıpkı Vatikan benzeri bir yapıya doğru gitmesini gördüklerinden dolayı ayrılmalar hızlanmıştır. Birleştirici güç ortadan kalkıyorsa. …
Şunu kesin ve net olarak bilmemizde fayda vardır; her ne kadar Osmanlı bir dağılma sürecine girmiş olsa da. Müslüman Arapların kahir ekserisi Hilafet çatısından ayrılmak asla istemiyordu.
Fakat olanlar oldu.
Şimdilerde bazı kesimler yine Arap düşmanlığını hortlatma çabasına girdiler. Sebebi malum ve tek ; Katar ile Türkiye arasındaki gelişen ekonomik ve siyasi ilişkiler.
Osmanlının zayıflama dönemi. İngilizler bölgeye hakim olmuşlardır. Suud ve El Sabah aileleri bölgede nüfuzunu artırmış vaziyettedir.
İngilizlerin vergi toplama işini Bu iki sülale yapıyordu. Katara hakim olan El Sani ailesinden de vergi almak istiyorlardı. Fakat El Sani ailesi Ingiliz sömürgesini kabul etmemişti. Durumu Osmanlı Sultanına bildirdi. Osmanlı Sultanı bir sancak yolladı ve Doha Sarayına bu bayrağı çekmesini söyledi. Böylece Katar Osmanlı himayesinde olduğunu bildirerek ingiliz mandasindan da vergiden de kurtulmuş oldu.
Taa 1570 li yıllarda Osmanlı hakimiyetine geçen Katar , o tarihten itibaren hiçbir zaman Osmanlıya baş kaldırmamıştır. Hiçbir zaman.
Vergi almaya gelen ingiliz görevliye ve Suud prense Casim el Sani ” Burası Osmanlı yurdu, ben küffara vergi vermem..” demiştir.
KATAR 1918 yılına kadar Osmanlı toprağı olarak kalmış, bu tarihte yapılan anlaşma ile ingilize verilmiştir.
KATAR da 1960 yılına kadar Sultan 2 nci Abdülhamid Han adına hutbe okunmuştur. Bunu bilen kaç kişi vardır?
Şimdi gelelim bugünkü KATAR a.
Petrol ve doğal gaz zengini bir ülke. Bursa kadar var veya yok. Nüfusun yarısından fazlası göçmen.
Kişibaşı milli gelir 60 bin dolar civarı.
Ülke 1600 lü yıllardan beri El Sani ailesi tarafından idare ediliyor.
KATAR, dünya üzerinde en büyük 11 nci varlık fonuna veya otoritesine (QIA) sahip ülke. Bütün uluslararası ve ulusal yatırımlar bu fon aracılığıyla yapılıyor.
Ülke dışı yatırım tutarı trilyon dolarlar seviyesinde.
Neler mi diye bakmak mecburiyetindeyiz tabi.

ALMANYA;
Volkswagen,
Deutsche Bank,
Siemens,
Hochtief,
SolarWorld,
Barclays Plc
ve Credit Suisse Group AG sadece bazıları…

İNGİLTERE;
HSBC kulesi,
Shard Gökdeleni,
Olimpiyat Köyü,
Harrods mağazası,
Savoy Oteli,
Canary Wharf
Sainsbury
Londra Heathrow havaalanı
British Airways
Londra Borsası (London Stock Exchange-LSE)…

FRANSA ;
Paris Saint Germain,
İTSLYA ;
Valentino Fashion Group SpA, Mayhoola for Investments SPC…

ABD
Empire State Building’in sahibi Empire State Realty Trust Inc.’in yaklaşık yüzde 10’unu satın aldı.
QIA, Brookfield Property Partners LP ile New York’da yaklaşık 9 milyar dolarlık bir gayrimenkul projesi geliştirdi.
Bunlar sadece bazıları.
Tabi Çin yatırımları da hakikaten durak uçuklatan cinsten.
Gelelim Türkiye olan ilişkilere.
Bilmeyen yoktur herhalde. Suudi Arabistanin başını çektiği, Mısır, Bahreyn üçlüsü Katara ekonomik, siyasi yaptırım uygulamıştı 2 yıl evvel. Ya emrimize gir, ya da seni boğarız dediler. KATAR tarihten gelen bir bağlılık ile Türkiye den yardım istedi. Tereddüt dahi etmeden Türkiye yardıma koştu. KATAR Emirinin özel korumalığı dahil. Neticede Katar kurtuldu. Orada askeri üssümüz var.
KATAR ile serbest bölge anlaşmamız var. Vize uygulamasını kaldıran ilk ülkelerden biri Katar olmuştur. IMF ye borcumuzu ödememizde Katarın yardımını unutmuş olmamalıyız.
3 yıl önceki ekonomik ambargoda (hani şu fetocu rahip bronson vardı ya, o dönem.) imdada yetişen ülke Katar idi. KATAR limanları İzmir veya Mersin Limanı gibi olmuştur. KATAR Türk mallarına kota ve vergi uygulamaz. Suud ve Mısır Firavun Sisi başa geçtiğinde Türk ürünlerime ambargo uyguladığında, bu iki ülkenin yaptığı tüm gıda ürünlerini TEK BAŞINA alan ülkedir KATAR. Yani gemiler Türkiye ye gelmeden Doha ya gitmiştir. Daha sayalım mı bilmem.
KATAR ‘ın Türkiye yatırımları, Almanyaya yaptığı yatırımların yanında devede kulak kalır.
Nedense bizim ARAP SÖVÜCÜ, HANS SEVİCİ ahmaklarımız bütün bunlardan bihaber, veryansın ederler.
Daha Kanal İstanbulun adı bile yokken, on yıllar önce Şeyh Temim in Validesi Çatalcaya yakın 3 dönüm tarla aldı diye kıyamet koparan de bu Hans, Helga, Olga seven müptezeller değil miydi ?
Ben hiçbir İngilizin Kraliçesine
” sen nasıl olur da devlet malı havayolunun yüzde bilmem kaçını Katar a satarsın, seni gidi Arap sevici seni…
” Ya da bir Almanın ” dünya devi Wolksvagen ı Araplara peşkeş çeken Merkel defol..”
dediğini görmedim, duymadım, okumadım.
Ya da hergün elinde iphone ile caka satan bir Türk’ün
“Ey Abd elimden, evimden, ülkemden defol”
dediğini de.
Arap bizi sırtımızdan vurdu veya vurmadı. Yukarıda uzun uzun dile getirdik. Şerif Hüseyinin elinde bir hançer vardı O da ağaları ile birlik olup Osmanlının böğrüne sapladı hançeri..
Peki bizim sırtımızda Hansın dedesinin, Olganın , Helganın, Yorgonun dedelerinin hançer izi yok mu? Arap Izmir e hiç geldi mi? Arap Afyona, Istanbula gelip işgal etti mi peki ? Yok. Peki gelenlere bugün neden biz aşığız o halde ?
Ben milliyetciyim diyor ya hani. Onun için Arapları sevmem diyor ya. Ama aynı milliyetçi, Sarışın Nina yı, esmer Sonya yı, balık etli Tanya yı , sütün gibi İrinayı aynı gözle görmüyor demek ki…
Bir şey demiyorum….
Sadece birşey;
Hiç bir şey olmasın, bari omurganı koru yeter.

523 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KIYAMA KALKMA VAKTİ

  01 Mart 2021 Köşe Yazıları

  KIYAMA KALKMA VAKTİŞöyle bir hesabı Genel Başkan Yardımcımız ve Teşkilat Başkanımız Erkan Kandemir yapmış olabilir mi bilmiyorum. Aslında merak etmiyor değilim. Yaptıysa teşkilatını tanıyor diyebilirim. Ya yapmadıysa. .81 il, 973 ilçe, 42184 mahalle, 18290 köy, 23923 kasaba veya birimde teşkilatlı olan tek parti Ak Parti.81 İl Başkanı,İl Delege sayısı 48600İlçe delege sayısı 389200Köy+mahalle+belde : 84397İlçe yönetim kurulları :30000İlçe Kadın kolları:  30000İlçe gençlik kolları : 30000İl yönetim kurulları : 12000İl kadın kolları.  ...
 • KONGRENİN ARDINDAN 3

  12 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  KONGRENİN ARDINDAN 3 Dostlarımızla konuşuyoruz her yerden. Her yerde aynı şekilde tutumlar oluyor mu diye. Bir çok yerde aday olmak isteyenler çıkmış. Bir çoğunu genel merkez tek tek aramış, sormuş,  soruşturmuş. Hatta bazılarını birden fazla kere genel merkeze çağırmış.  Olmuş veya olmamış. Lakin dikkate alınmış. Kaale alınmış. Hiç bir yerde il başkan adaylarının dinlenmemesi gibi bir durum belirten olmadı. Muğla hariç.Muğlada ise son iki gün adayları dinlemek yerine farklı uğraşlar içine girildi. Mesela önce delegeler aranmış. S...
 • BİR ” KILIN ” ETTİĞİ

  09 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  BİR " KILIN " ETTİĞİ Ak sakallı tabiri ile ak saçlı tabiri biz Türklerin mazisinde yer eden tabirlerdir.Ak saçlı ve ak sakallı deyimi, bilgisi ile yaşadığı bölgede saygı gören, fikirlerine ihtiyaç duyulan, hakemliği veya kararlarına uyulan kimsedir. Belki biraz da yaşı itibari ile de kulanılmıştır da.Her ak saçlı illa saçları beyaz olacak değil. Siyah saçlı da olabilir. Hatta saçsız da. Ama o bir ak saçlıdır. Ak sakallı için de durum aynıdır. Köse bile olabilir. Ama o bir ak sakalıdır sonuçta.Bir obadaki ak saçlı baska bir obanın işine ...
 • KONGRENİN ARDINDAN (2)

  04 Şubat 2021 Köşe Yazıları, Siyaset

  Cumhurbaşkanı.Ömeleri, Gönül yapanları, Dostları istiyorum.Benimle birlikte gece gündüz yolda olanları istiyorum.Kısaca böyle diyor.Bir Lider düşünün, her fırsatta böyle haykırıyor. Ben kaybedersem sen de, o da, hepimiz kaybederiz, ülke kaybeder , onun için hem safları sık tutalım, hem de safları büyütelim diyor….Safın dışında olanlar bunu emir telakki ediyor. Hadi bi gireyim şu safa diyor.Ne mümkün.Pazartesi günkü il kongresinde ve öncesinde yaşananları bizzat şahitlik ettim.Sofrada bizim de tuzumuz olsun diye can atanların ne kadar mücadele ...