logo

MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

cemal demirtaş

facebook
cemal demirtaş
cemal.demirtas@hotmail.com
MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

Kıbrıs 1571 den 1878 e kadar Osmanlı toprağı id. Bu tarihte Berlin anlaşması ile Ingiliz mandası olmuştur. Ancak adanın mülkiyeti Osmanlının olmaya, sadece yönetimi Ingilize ait olacaktır.
1914 teki 1 nci dünya savaşına Osmanlı katakulli ile savaşa dahil oldu ve Almanların safında yer aldı. Bunun üzerine ingiltere adayı tamamen ilhak etti.
Bu tarihten itibaren Kıbrıslı Rumlar tarihi depresyona girerek MEGALO İDEA yı hayata geçirmeye çalıştılar. BÜYÜK IDEAL. Yani bütün Ege Adaları ile birlikte Isyambulun da alınarak Yunanistana bağlanması ve sonunda HELEN imparatorluğunun kurulması fikri.
Bu idealin gerçekleşmesi için de ENOSİS (ilhak) birlikleri kuruldu. BÜYÜK idealin yolunu yaparak ilhaka dahil etmek.
Ancak bu fikirlerin illaki sahada bir gücü olmalı idi. Bunun için de EOKA TERÖR ÖRGÜTÜ kurdular. Nerede bir Türk görseler hemen katliam yaptılar. Yıllarca Kıbrısta bir gün yoktur ki Türk kanı dökülmesin.
Bu arada bu akılalmaz katliama uluslararası kuruluşlar ve garantör (Ingiltere ve Yunanistan) ise sadece keyifle seyretmekle meşgul oldular.
Yıl 1974
Turkiyede MSP-CHP koalisyonu iktidardadır. Başbakan Ecevit her zamanki gibi yine ” müzakere ” etmek için Londraya gidecektir.
O gider gitmez daha Esenboğa da Başbakan Vekili Erbakan, Genel Kurmay başkanı Rahmetli Semih Sencar ve diğer komutanlar ile görüşmeye başlar.
Karar verilir. Mersinden gemiler behemehal yola çıkma emri verilir. Böylece Kıbrıs Barış Harekatı başlamış olur.
Barış Harekatı başladıktan sonra görüşmeleri yarıda keserek geri dönen Ecevit, özellikle Genel Kurmay ve Erbakan in kararlılığını görünce, o meşhur ayşe tatile çıktı lafını söylemiştir.
Rahmetli Denktaş bunların hepsini tek tek anlattı. Biz Ecevite asla laf etmeyiz. Bilâkis kendisine çok teşekkür ederiz. Zira Londra dönüşü harekatı durdurma emri de verebilirdi. Bunu en azından yapmadı. Rahmetli Erbakan in bu mücadelesini yılarca asimile ettiler. Küçük de bir destek amacı ile tüm MSP milletvekilleri bir aylık maaşlarını Genel Kurmay başkanına vermişlerdir.
Kıbrısta çok kan döküldü.
Kıbrıs çok gözyaşı döktü.
Küçücük bebekler küvetlerde can verdi.
Beş Parmak dağlarına insanın çıkamadığı tepelere tanklar bur ideal uğruna, iman gücü ile çıkarıldı.
Kıbrıs bizim davamız.
Üç beş soysuzun eline asla emanet edilemezdi. Öyle de oldu.
Dün Rum katillerin elinden kurtarılan Kıbrıs, bugün de onların kuklalarına teslim edilmedi. Elhamdülillah.
Barışın mübarek olsun Kıbrıs.
Mekânın Cennet olsun Erbakan.
Mekanın cennet olsun Denktaş.
Mekânın Cennet olsun Ecevit.
Allah seni başımızdan eksik etmesin Erdoğan.

730 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KIYAMA KALKMA VAKTİ

  01 Mart 2021 Köşe Yazıları

  KIYAMA KALKMA VAKTİŞöyle bir hesabı Genel Başkan Yardımcımız ve Teşkilat Başkanımız Erkan Kandemir yapmış olabilir mi bilmiyorum. Aslında merak etmiyor değilim. Yaptıysa teşkilatını tanıyor diyebilirim. Ya yapmadıysa. .81 il, 973 ilçe, 42184 mahalle, 18290 köy, 23923 kasaba veya birimde teşkilatlı olan tek parti Ak Parti.81 İl Başkanı,İl Delege sayısı 48600İlçe delege sayısı 389200Köy+mahalle+belde : 84397İlçe yönetim kurulları :30000İlçe Kadın kolları:  30000İlçe gençlik kolları : 30000İl yönetim kurulları : 12000İl kadın kolları.  ...
 • KONGRENİN ARDINDAN 3

  12 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  KONGRENİN ARDINDAN 3 Dostlarımızla konuşuyoruz her yerden. Her yerde aynı şekilde tutumlar oluyor mu diye. Bir çok yerde aday olmak isteyenler çıkmış. Bir çoğunu genel merkez tek tek aramış, sormuş,  soruşturmuş. Hatta bazılarını birden fazla kere genel merkeze çağırmış.  Olmuş veya olmamış. Lakin dikkate alınmış. Kaale alınmış. Hiç bir yerde il başkan adaylarının dinlenmemesi gibi bir durum belirten olmadı. Muğla hariç.Muğlada ise son iki gün adayları dinlemek yerine farklı uğraşlar içine girildi. Mesela önce delegeler aranmış. S...
 • BİR ” KILIN ” ETTİĞİ

  09 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  BİR " KILIN " ETTİĞİ Ak sakallı tabiri ile ak saçlı tabiri biz Türklerin mazisinde yer eden tabirlerdir.Ak saçlı ve ak sakallı deyimi, bilgisi ile yaşadığı bölgede saygı gören, fikirlerine ihtiyaç duyulan, hakemliği veya kararlarına uyulan kimsedir. Belki biraz da yaşı itibari ile de kulanılmıştır da.Her ak saçlı illa saçları beyaz olacak değil. Siyah saçlı da olabilir. Hatta saçsız da. Ama o bir ak saçlıdır. Ak sakallı için de durum aynıdır. Köse bile olabilir. Ama o bir ak sakalıdır sonuçta.Bir obadaki ak saçlı baska bir obanın işine ...
 • KONGRENİN ARDINDAN (2)

  04 Şubat 2021 Köşe Yazıları, Siyaset

  Cumhurbaşkanı.Ömeleri, Gönül yapanları, Dostları istiyorum.Benimle birlikte gece gündüz yolda olanları istiyorum.Kısaca böyle diyor.Bir Lider düşünün, her fırsatta böyle haykırıyor. Ben kaybedersem sen de, o da, hepimiz kaybederiz, ülke kaybeder , onun için hem safları sık tutalım, hem de safları büyütelim diyor….Safın dışında olanlar bunu emir telakki ediyor. Hadi bi gireyim şu safa diyor.Ne mümkün.Pazartesi günkü il kongresinde ve öncesinde yaşananları bizzat şahitlik ettim.Sofrada bizim de tuzumuz olsun diye can atanların ne kadar mücadele ...