logo

MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

cemal demirtaş

facebook
cemal demirtaş
cemal.demirtas@hotmail.com
MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

Kıbrıs 1571 den 1878 e kadar Osmanlı toprağı id. Bu tarihte Berlin anlaşması ile Ingiliz mandası olmuştur. Ancak adanın mülkiyeti Osmanlının olmaya, sadece yönetimi Ingilize ait olacaktır.
1914 teki 1 nci dünya savaşına Osmanlı katakulli ile savaşa dahil oldu ve Almanların safında yer aldı. Bunun üzerine ingiltere adayı tamamen ilhak etti.
Bu tarihten itibaren Kıbrıslı Rumlar tarihi depresyona girerek MEGALO İDEA yı hayata geçirmeye çalıştılar. BÜYÜK IDEAL. Yani bütün Ege Adaları ile birlikte Isyambulun da alınarak Yunanistana bağlanması ve sonunda HELEN imparatorluğunun kurulması fikri.
Bu idealin gerçekleşmesi için de ENOSİS (ilhak) birlikleri kuruldu. BÜYÜK idealin yolunu yaparak ilhaka dahil etmek.
Ancak bu fikirlerin illaki sahada bir gücü olmalı idi. Bunun için de EOKA TERÖR ÖRGÜTÜ kurdular. Nerede bir Türk görseler hemen katliam yaptılar. Yıllarca Kıbrısta bir gün yoktur ki Türk kanı dökülmesin.
Bu arada bu akılalmaz katliama uluslararası kuruluşlar ve garantör (Ingiltere ve Yunanistan) ise sadece keyifle seyretmekle meşgul oldular.
Yıl 1974
Turkiyede MSP-CHP koalisyonu iktidardadır. Başbakan Ecevit her zamanki gibi yine ” müzakere ” etmek için Londraya gidecektir.
O gider gitmez daha Esenboğa da Başbakan Vekili Erbakan, Genel Kurmay başkanı Rahmetli Semih Sencar ve diğer komutanlar ile görüşmeye başlar.
Karar verilir. Mersinden gemiler behemehal yola çıkma emri verilir. Böylece Kıbrıs Barış Harekatı başlamış olur.
Barış Harekatı başladıktan sonra görüşmeleri yarıda keserek geri dönen Ecevit, özellikle Genel Kurmay ve Erbakan in kararlılığını görünce, o meşhur ayşe tatile çıktı lafını söylemiştir.
Rahmetli Denktaş bunların hepsini tek tek anlattı. Biz Ecevite asla laf etmeyiz. Bilâkis kendisine çok teşekkür ederiz. Zira Londra dönüşü harekatı durdurma emri de verebilirdi. Bunu en azından yapmadı. Rahmetli Erbakan in bu mücadelesini yılarca asimile ettiler. Küçük de bir destek amacı ile tüm MSP milletvekilleri bir aylık maaşlarını Genel Kurmay başkanına vermişlerdir.
Kıbrısta çok kan döküldü.
Kıbrıs çok gözyaşı döktü.
Küçücük bebekler küvetlerde can verdi.
Beş Parmak dağlarına insanın çıkamadığı tepelere tanklar bur ideal uğruna, iman gücü ile çıkarıldı.
Kıbrıs bizim davamız.
Üç beş soysuzun eline asla emanet edilemezdi. Öyle de oldu.
Dün Rum katillerin elinden kurtarılan Kıbrıs, bugün de onların kuklalarına teslim edilmedi. Elhamdülillah.
Barışın mübarek olsun Kıbrıs.
Mekânın Cennet olsun Erbakan.
Mekanın cennet olsun Denktaş.
Mekânın Cennet olsun Ecevit.
Allah seni başımızdan eksik etmesin Erdoğan.

313 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • OMURGALI OLMAK MECBURİ KATAR, KATAR KATAR..

  28 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  OMURGALI OLMAK MECBURİKATAR, KATAR KATAR..Osmanlı bölgeler bir nevi eyalet şeklinde idare edilirdi. Bölgenin demografik yapısına, o bölgenin geleneklerine göre de şahıslar atanırdı. Mesela Libyaya Vali atanmaz, Dai (Dayı) atanır, Bulgaristana Prens, Mısıra Hıdiv atanırdı. Mekke Vilayetine de Şerifler idare ederdi.Şerif Hüseyin Istanbul da doğan bir Araptır. Hem Mekke ve civarı Şerifi, hem de Osmanlı Danıştay azasıdır. Köklü ve nüfuzlu bir ailenin mensubudur. 1 nci Dünya savaşı zamanında Fransız ve Ingilizlerle gizli görüşmeler yapmıştır. Bu ik...
 • OSMAN GÖKMEN DEMEDİ,AK PARTİ İLÇE BAŞKANI DEDİ

  18 Kasım 2020 Köşe Yazıları, Siyaset

  OSMAN GÖKMEN DEMEDİ AK PARTİ ILÇE BAŞKANI DEDİMalumatı olan çok.Bodrum da dahil olmak üzere Muğla genelinde aylardan beri yeni bir abonelik başladı ; Su kesintisine abonelik. Belediye unutmadığı zaman toplu sms ile bilgilendiriyor sağolsun, devlet su borularındaki arızadan dolayı…diye.Bodrum yaz boyu bu çileyi yerli, yabancı, kurt, kuş, nebatat olarak dibine kadar çekti. Çekmeye devam ediyor. Çilesi ne zaman biter bilmem.Pazartesi günü Bodrum Belediyesi, eskiden manavların olduğu alanın önüne 3 heykel dikti. Sanayiden demirci arkadalar kaynakl...
 • MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

  15 Kasım 2020 Dünya, Köşe Yazıları

  MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC.. Kıbrıs 1571 den 1878 e kadar Osmanlı toprağı id. Bu tarihte Berlin anlaşması ile Ingiliz mandası olmuştur. Ancak adanın mülkiyeti Osmanlının olmaya, sadece yönetimi Ingilize ait olacaktır.1914 teki 1 nci dünya savaşına Osmanlı katakulli ile savaşa dahil oldu ve Almanların safında yer aldı. Bunun üzerine ingiltere adayı tamamen ilhak etti.Bu tarihten itibaren Kıbrıslı Rumlar tarihi depresyona girerek MEGALO İDEA yı hayata geçirmeye çalıştılar. BÜYÜK IDEAL. Yani bütün Ege Adaları ile birlikte Isyam...
 • GOBİ ÇÖLÜ MUĞLADADIR

  13 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  GOBİ ÇÖLÜ MUĞLADADIR MUĞLA da bir su sıkıntısı var ki, hani Gobi Çölünde bile bu kadarı olmaz herhalde.Bodrumda yaz başından beri zaten millet illallah etmiş durumda. Suların kesilmesinin tek sebebi MUSKİ ye göre hep DEVLET. Ah devlet ah. Her yeri ihya ettin de bula bula bizim oranın suyuna mı göz diktin.Diyecektim ki, vazgeçtim. Su işleri tamamen belediyenin uhdesinde. Devlet boruları döşeyip bihakkın teslim etmiş. Su bu su. Boru da patlar, arıza da yapar. Borular patlayınca bizim MUSKI eline aldığı iphone ile hemen "TOPLU MESAJ" ile haľkî...