logo

MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

cemal demirtaş

facebook
cemal demirtaş
cemal.demirtas@hotmail.com
MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

Kıbrıs 1571 den 1878 e kadar Osmanlı toprağı id. Bu tarihte Berlin anlaşması ile Ingiliz mandası olmuştur. Ancak adanın mülkiyeti Osmanlının olmaya, sadece yönetimi Ingilize ait olacaktır.
1914 teki 1 nci dünya savaşına Osmanlı katakulli ile savaşa dahil oldu ve Almanların safında yer aldı. Bunun üzerine ingiltere adayı tamamen ilhak etti.
Bu tarihten itibaren Kıbrıslı Rumlar tarihi depresyona girerek MEGALO İDEA yı hayata geçirmeye çalıştılar. BÜYÜK IDEAL. Yani bütün Ege Adaları ile birlikte Isyambulun da alınarak Yunanistana bağlanması ve sonunda HELEN imparatorluğunun kurulması fikri.
Bu idealin gerçekleşmesi için de ENOSİS (ilhak) birlikleri kuruldu. BÜYÜK idealin yolunu yaparak ilhaka dahil etmek.
Ancak bu fikirlerin illaki sahada bir gücü olmalı idi. Bunun için de EOKA TERÖR ÖRGÜTÜ kurdular. Nerede bir Türk görseler hemen katliam yaptılar. Yıllarca Kıbrısta bir gün yoktur ki Türk kanı dökülmesin.
Bu arada bu akılalmaz katliama uluslararası kuruluşlar ve garantör (Ingiltere ve Yunanistan) ise sadece keyifle seyretmekle meşgul oldular.
Yıl 1974
Turkiyede MSP-CHP koalisyonu iktidardadır. Başbakan Ecevit her zamanki gibi yine ” müzakere ” etmek için Londraya gidecektir.
O gider gitmez daha Esenboğa da Başbakan Vekili Erbakan, Genel Kurmay başkanı Rahmetli Semih Sencar ve diğer komutanlar ile görüşmeye başlar.
Karar verilir. Mersinden gemiler behemehal yola çıkma emri verilir. Böylece Kıbrıs Barış Harekatı başlamış olur.
Barış Harekatı başladıktan sonra görüşmeleri yarıda keserek geri dönen Ecevit, özellikle Genel Kurmay ve Erbakan in kararlılığını görünce, o meşhur ayşe tatile çıktı lafını söylemiştir.
Rahmetli Denktaş bunların hepsini tek tek anlattı. Biz Ecevite asla laf etmeyiz. Bilâkis kendisine çok teşekkür ederiz. Zira Londra dönüşü harekatı durdurma emri de verebilirdi. Bunu en azından yapmadı. Rahmetli Erbakan in bu mücadelesini yılarca asimile ettiler. Küçük de bir destek amacı ile tüm MSP milletvekilleri bir aylık maaşlarını Genel Kurmay başkanına vermişlerdir.
Kıbrısta çok kan döküldü.
Kıbrıs çok gözyaşı döktü.
Küçücük bebekler küvetlerde can verdi.
Beş Parmak dağlarına insanın çıkamadığı tepelere tanklar bur ideal uğruna, iman gücü ile çıkarıldı.
Kıbrıs bizim davamız.
Üç beş soysuzun eline asla emanet edilemezdi. Öyle de oldu.
Dün Rum katillerin elinden kurtarılan Kıbrıs, bugün de onların kuklalarına teslim edilmedi. Elhamdülillah.
Barışın mübarek olsun Kıbrıs.
Mekânın Cennet olsun Erbakan.
Mekanın cennet olsun Denktaş.
Mekânın Cennet olsun Ecevit.
Allah seni başımızdan eksik etmesin Erdoğan.

1251 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TOPLUMSAL SONDAJ

  07 Mart 2023 Köşe Yazıları

  TOPLUMA DAİR SONDAJLARLA EN KISA SÜREDE BU KÖŞEDE SİZLERLE... ...
 • Bir Diriliş Oluş Ve Varoluş Mevsimi Ramazan

  30 Nisan 2022 İslamiyet, Köşe Yazıları

  Bir Diriliş Oluş Ve Varoluş Mevsimi Ramazan ‘Oruç geldi, ondan bize ölümsüz bir şeyler katılacak demektir. Giderken, bizden de ona ölümsüzleşecek bir kaç şey katılmalı.’ Orucu böyle anlamak ve karşılamak büyük tahayyül seviyesine yani var olan kalıpları yıkarak bambaşka bir bakış geliştiren merhum Sezai Karakoç’a rahmet ve selam olsun. Oruç o gizemli söz iftarların sahurların teravihlerin hayatımıza girdiği renk cümbüşü oradan metafiziği aşkın söz metafizik ahenk. Samanyolunda seyahat zamanı ve mekânı aşkın ilahi atmosfer. UZAKLAŞA...
 • ÇAĞIN NASIRLAŞMIŞ RUHU

  27 Mart 2022 İslamiyet, Köşe Yazıları

  ÇAĞIN NASIRLAŞMIŞ RUHU ‘Ben insanın ruh, ruhun da tapınak olduğuna inanıyorum.   Bir başka deyişle insan ruhunda bir tapınak, insan ruhunun bir tapınak olduğuna inanıyorum.’ Sezai Karakoç ruhu böyle tanımlıyor. Verilen bu tanımı idrak edebilmemiz için tapınağın mahiyetini ve tanımını bilmemiz gerekir. Tapınak: Tanrı’ya ibadet etmek için yapılmış yapı, mabet, ibadethane.                           &...
 • Gölgesini Gıdıklayan Çocuk

  20 Mart 2022 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Gölgesini Gıdıklayan Çocuk                                                                                       &nb...