logo

CHP’li Erbay: Köyceğiz çileğini dünya markası haline getirebiliriz

CHP’li Erbay: Köyceğiz çileğini dünya markası haline getirebiliriz

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki çilek üretiminin ülke ekonomisine büyük katma değer kazandırma potansiyeli olduğunu vurgulayarak, çilek üreticisinin desteklenmesi durumunda çilek üretiminin dünya ile yarışabilecek düzeye geleceğini söyledi.

Muğla’nın turizm gelirlerinin yanı sıra tarımsal üretim alanında da Türkiye’ye çok büyük katma değer sağladığını belirten Erbay, “Muğla narenciyesiyle, limonuyla, domatesiyle, zeytiniyle, zeytinyağı ve çam balıyla ülkemize ciddi anlamda ekonomik katma değer sağlamaktadır. Bu ürünlerin yanı sıra artık bölgede yetiştirilen çilekle, çilek üreticimiz ülke ekonomisine sağladığı katma değeri artırmak istiyor.” dedi.

Dünya çilek üretiminde Türkiye’nin dördüncü sırada olduğu belirten CHP’li Erbay, şunları söyledi;

Çilek ihracatında potansiyelimizi kullanamıyoruz

Ülkemiz özellikle de Muğla ilimiz çilek üretimi açısında çok önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak üretilen çileğin büyük kısmı iç tüketime yöneliktir. Ülkemizde üretilen çileğin sadece yaklaşık yüzde 11’i ihraç edilmektedir. Çilek üretiminde beşinci sırada olmamıza rağmen çilek ihracatında dünyada 12. sırdayız. 2019-2020 sezonu çilek ihracatımız bir önceki yıla oranla yüzde 1,9 artarak 53 bin tonu aşmıştır. Son beş yılda çilek ihracatımız yaklaşık bir buçuk kat artmıştır. Ancak buna rağmen dünya ile rekabet edebilecek düzeyde değiliz.

Üretim kapasitemiz var ama çilek ithal ediyoruz

2020-2021 döneminde ülkemiz yaklaşık 4 bin ton çilek ithal etmiştir. Ülkemizin birçok bölgesinde verimli topraklarımızda çilek üretip ihraç edebilecekken İran’dan, Mısır’dan çilek ithal ediyoruz. Muğlalı, Köyceğizli üreticimize yeterli ve gerekli destek sağlanması durumunda, tadı ve kalitesiyle Köyceğiz çileği dünya çilek ihracatında söz sahibi olabilecektir.

Gerekli destek sağlanırsa çileğimiz dünya markası olabilir

Türkiye’nin önemli bir çilek üretim potansiyeli bulunmaktadır. Ancak artan girdi maliyetleri ve yeterli desteğin sağlanamaması nedeniyle çiftçimiz zor durumda. Üretim potansiyelini kullanmak ve dünya ile yarışabilmek için çilek üreticimiz destek istiyor. Her geçen gün artan maliyetlerden şikayetçiler. Çilek üreticisi, yeterli desteği alırsa çilek üretiminde bir marka olabiliriz ve Muğla’nın Köyceğiz’in çileğini dünyaya tanıtabiliriz.

Etiketler: » »
437 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ