logo

BİR ” KILIN ” ETTİĞİ

cemal demirtaş

facebook
cemal demirtaş
cemal.demirtas@hotmail.com
BİR ” KILIN ” ETTİĞİ

BİR ” KILIN ” ETTİĞİ

Ak sakallı tabiri ile ak saçlı tabiri biz Türklerin mazisinde yer eden tabirlerdir.
Ak saçlı ve ak sakallı deyimi, bilgisi ile yaşadığı bölgede saygı gören, fikirlerine ihtiyaç duyulan, hakemliği veya kararlarına uyulan kimsedir. Belki biraz da yaşı itibari ile de kulanılmıştır da.
Her ak saçlı illa saçları beyaz olacak değil. Siyah saçlı da olabilir. Hatta saçsız da. Ama o bir ak saçlıdır. Ak sakallı için de durum aynıdır. Köse bile olabilir. Ama o bir ak sakalıdır sonuçta.
Bir obadaki ak saçlı baska bir obanın işine karışmaz. Gidin kendi ak saçlınıza der. Bu hem bir saygı hem de kendi saygınlığının işaretidir.   Hiç biri başka birinin alanı hakkında hüküm, ahkam, posta,  tahakküm kelime manaları dahilinde tecavüze kalkamaz.  Tarihte kıl çadırlarda yaşayan konar göçer bir milletin,  onlarca devleti nasıl kurduğunu sanıyorsunuz diye bir soruya verilebilecek en güzel cevaplardan biri de budur herhalde.
Günümüzde malesef bazı aklı yetimler, kendilerini zorla ak saçlı yapmaya , yapamasalar da göstermeye çalışıyorlar.
Bu malesef medyada, özellikle yerel medyada daha fazla.
Takma sakal ile ak sakallı olunmaz. Peruk takmakla ya da saçları beyaza boyamakla da ak saçlı olunmaz. Hele hele obanın dışına çıkıp başka obanın işlerine karışarak, hariçten gazel okuyarak parmak sallamak asla.
Son zamanlarda bunu da görmeye başladık. Gazeteci istediğini yazar, kim karışır ki diyenleri şimdiden duyar gibiyim. Evet. Gazeteci yazar, çizer, eleştirir, destek verir veya vermez. Hepsine eyvallah. Ama gazeteci hem evin dışındayım bana ne diyecek, hem ben onlarla küsüm diyecek, ondan sonra da kalkacak akıl verecek. Kalkacak taraf tutacak. Kalkacak ben demedim miydi diyecek. Kalkacak benim sözümü dinleseydiniz.. Diyecek.
Rekabet iyidir. Rakibinin olması da mesele özünde değeri de ifade eder. Bir yere bir baş seçilir, iki değil. O yer için dahilde yapılan rekabet aile meselesidir. Doğru veya yanlış, bu aile meselesidir. Sevinenler de üzülenler de aile üyeleridir. Sevmek zorunluluğu yok. Fakat. Saygı duymak mecburi. Yanlışları söylemek saygısızlık değildir. O makama verilen bilakaydı şart değerin ta kendisidir. Yıkıcı olanlar bizi ilgilendirmez zaten.
Takma sakallı ak saçlılar bir bilen olamamanın , bu güne kadar yaza yaza, kıramadıkları fındıkların matemlerini, en ince hint fırıldaklığı ile kar a geçirme derdine düşüveriyorlar hemen.
Hayır. Demeyecek.
Eleştir, yanlış varsa yaz, çiz, doğru varsa söyle, destek vereceksen ver…
Hepsine eyvallah.
Ama…
Saçını boyayarak ak saçlı,
Sakal takarak ak sakallı olmaya kalkma.

371 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KIYAMA KALKMA VAKTİ

  01 Mart 2021 Köşe Yazıları

  KIYAMA KALKMA VAKTİŞöyle bir hesabı Genel Başkan Yardımcımız ve Teşkilat Başkanımız Erkan Kandemir yapmış olabilir mi bilmiyorum. Aslında merak etmiyor değilim. Yaptıysa teşkilatını tanıyor diyebilirim. Ya yapmadıysa. .81 il, 973 ilçe, 42184 mahalle, 18290 köy, 23923 kasaba veya birimde teşkilatlı olan tek parti Ak Parti.81 İl Başkanı,İl Delege sayısı 48600İlçe delege sayısı 389200Köy+mahalle+belde : 84397İlçe yönetim kurulları :30000İlçe Kadın kolları:  30000İlçe gençlik kolları : 30000İl yönetim kurulları : 12000İl kadın kolları.  ...
 • KONGRENİN ARDINDAN 3

  12 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  KONGRENİN ARDINDAN 3 Dostlarımızla konuşuyoruz her yerden. Her yerde aynı şekilde tutumlar oluyor mu diye. Bir çok yerde aday olmak isteyenler çıkmış. Bir çoğunu genel merkez tek tek aramış, sormuş,  soruşturmuş. Hatta bazılarını birden fazla kere genel merkeze çağırmış.  Olmuş veya olmamış. Lakin dikkate alınmış. Kaale alınmış. Hiç bir yerde il başkan adaylarının dinlenmemesi gibi bir durum belirten olmadı. Muğla hariç.Muğlada ise son iki gün adayları dinlemek yerine farklı uğraşlar içine girildi. Mesela önce delegeler aranmış. S...
 • KONGRENİN ARDINDAN (2)

  04 Şubat 2021 Köşe Yazıları, Siyaset

  Cumhurbaşkanı.Ömeleri, Gönül yapanları, Dostları istiyorum.Benimle birlikte gece gündüz yolda olanları istiyorum.Kısaca böyle diyor.Bir Lider düşünün, her fırsatta böyle haykırıyor. Ben kaybedersem sen de, o da, hepimiz kaybederiz, ülke kaybeder , onun için hem safları sık tutalım, hem de safları büyütelim diyor….Safın dışında olanlar bunu emir telakki ediyor. Hadi bi gireyim şu safa diyor.Ne mümkün.Pazartesi günkü il kongresinde ve öncesinde yaşananları bizzat şahitlik ettim.Sofrada bizim de tuzumuz olsun diye can atanların ne kadar mücadele ...
 • KONGRENİN ARDINDAN (1)

  02 Şubat 2021 Genel, Köşe Yazıları

  KONGRENİN ARDINDAN (1)Gelenek bozulmadı!Olaylarla dolu bir kongre.Kaale almama geleneği  devam etti.Yok saymak resmileşti.Bir yanlış var diyenlere "sen sus, hatta o ses nerden çıktı " bile dendi.Kongre meydanında meydanı boş bulmak böyle oluyor demek ki.Hayırlı Olsun.Da.Çok kötü bir durum.Kazanan kim oldu diye bir soru sorulur mu bilmem.Kazanan Recep Tayyip Erdoğan mı?Ak Parti mi?Muğla mı?Türkiye mi?Kazananı görmek için kör olmaya gerek yok.Kadem Mete kazandı.Zenginler kulübü gibi oluşturulan yönetim kazandı.Şadi Pirci kazandı.Yusuf Kayac...