logo

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN BARINMA SORUNUNA YÖNELİK PROTESTO

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN BARINMA SORUNUNA YÖNELİK PROTESTO

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN BARINMA SORUNUNA YÖNELİK PROTESTO

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrenci toplulukları tarafından Yoğurtçu Parkı’nda öğrencilerin yaşadığı barınma sorununa acil çözüm için basın açıklaması yapıldı. Konaklama ihtiyacını karşılamaya uygun binaların geçici olarak öğrenci yurduna dönüştürülmesi gerekliliğinin belirtildiği açıklamada, ‘‘Barınma öğrencinin temel hakkıdır. Barınma ihtiyacının karşılanmadığı koşulların oluşması, öğrenme hakkının önüne geçmektedir. Öğrenciyi, fırsatçıların insafına bırakmak, kaderine terk etmektir. Ülkemizin geleceğinin kaderi, emlakçıların insafına ve fırsatçıların ellerine bırakılmamalıdır’’ denildi.

“BAŞINI SOKAMAYACAK ÇATI BULAMAYAN GENÇLİK NASIL ÜRETECEK?”
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin öğrenci topluluklarınca barınma ihtiyacının acil bir şekilde karşılanması adına devlet kurumlarının eşgüdüm halinde çalışarak tüm kamu imkanlarını seferber etmesi çağrısında bulunuldu. MSKÜ öğrenci toplulukları adına açıklamayı yapan Türkiye Gençlik Birliği Muğla İl Başkanı Ali Özgür, şu ifadelere yer verdi: “Daha başını sokacak bir çatı bulamayan gençlik nasıl üretecek? Türk Gençliği olarak eğitimimize devam etmek istiyoruz. Üretmek istiyoruz. Paylaşmak istiyoruz. Vatanımıza milletimize hayırlı evlatlar olmak istiyoruz. Türk gençliğinin sorunlarını oyun konsolu, bolca internet ve ucuz oy argümanlarından ibaret zannedenlere sesleniyoruz; Türk Gençliği Türkiye’nin yarınlarını kurmak istiyor. Öğrencilerin barınma sorunu, bu gayenin önüne geçemez.”

“TEK BİR ARKADAŞIMIZ DAHİ BU SORUNA MAHKUM DEĞİL”
Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Öğrencilerin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için devlet kurumu, sendika, baro vb. kuruluşların misafirhaneleri, öğretmen evleri, orduevleri, üniversite çevresindeki özel yurtlar ve oteller cüzi ücretlerle öğrencinin kullanımına açılmalıdır. Konaklama ihtiyacını karşılamaya uygun binalar geçici olarak öğrenci yurduna dönüştürülmelidir.
Üniversite içerisinde ve çevresinde uygun görülen arazilere öğrencilerin barınabilmesi için geçici konaklama alanları kurulmalıdır. Herhangi bir şekilde barınma ihtiyacını karşılayamamış öğrencilerin geçici süreliğine buralarda konaklatılması sağlanmalıdır.
Mevcut devlet yurtlarının kapasitelerinin yetersizliği ortadadır. Önümüzdeki süreçte planlı şekilde devlet yurtlarının sayısının arttırılması ve yurt koşullarının iyileştirilmesi öğrencilerin daha güvenilir ve daha uygun fiyatlar karşılığında barınmasını sağlayacaktır.”

“KAMU İMKANLARI SEFERBER EDİLMELİ”
“Barınma ihtiyacının acil bir şekilde karşılanması adına bakanlığımız, valiliğimiz, üniversitelerimiz ve belediyelerimiz eşgüdüm halinde çalışarak tüm kamu imkanlarını seferber etmelidir. Barınma sorununa çözüm için biz hazırız, görev başındayız. Barınma sorunu yaşayan, kalacak yer bulamayan arkadaşlarımızın Türkiye Gençlik Birliği’ne ulaşmasını rica ediyoruz. Gelin sorunları birlikte çözelim.”

Haber:Altar Zeyhan

Etiketler: » » »
86 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ