logo

MUĞLA ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİNDEN AYASOFYA İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

MUĞLA ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİNDEN AYASOFYA İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Önder İmam Hatipliler Derneği ,Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı olarak Kur’an tilaveti gerçekleştirerek ve basın açıklaması yaptı. Muğla’daki etkinlik Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda düzenlendi. Etkinliğe Önder İmam Hatipliler Derneği Muğla Temsilcisi Sefa Kara, Muğla Eğitime Destek Platformu başkanı Sebahattin Akkır,Menteşe Müftüsü Mustafa Aydın, Gençlik Merkezi Müdürü Oktay Tavas, Tügva Muğla İl Temsilcisi İbrahim Ertaş, AK Parti Muğla İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı M. Said Kardaş ve AK Parti Muğla İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Etkinlik İmam Hatipli öğrencilerin Fetih Suresi tilavetiyle başladı. Daha sonra Oktay Tavas basın açıklaması yaptı.

Medeniyetimizin binlerce yıllık sembolü ve İstanbul’un fethinin nişanı Ayasofya, 86 yıl aradan sonra tekrar cami oluyor. Bu, bizim için tarihi mirası sahiplendiğimizin ve bu toprakların gerçek sahibi olduğumuzun işaretidir. Bir emaneti üstlendiğimizin bilinciyle sorumluluğumuzun ağır olduğunun farkındayız, bir o kadar da huzurlu ve mutluyuz. Okuduğumuz binlerce Fetih Sureleriyle birlikte bugün burada şükrümüzü eda ediyoruz.

Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiğinde ilk uğrak yeri, Rabbine şükretmek için gelip secdeye kapandığı mabetti. Fetihten 3 gün sonra 1 Haziran 1453’te de ilk cuma namazını burada eda etmişti. Medeniyetimizin başkenti İstanbul’daki bu tarihi mabet, Müslümanlar kadar Hıristiyanların, ülkemiz vatandaşları kadar dünyanın yakından ilgilendiği bir mekan. UNESCO Dünya Mirası listesine de alınan Ayasofya, tam 481 yıl cami olarak hizmet verdi. Fatih’in emanetinin 1934 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilmesi sadece Türkiye’nin değil tüm dünya Müslümanlarının da boynunu bükük bıraktı.

Yıllarca ecdat yadigarının asli hüviyetini kazanması ve  mahzun Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi için dua ettik. Ama her şeyin bir vakti, saati vardı. Ayasofya’nın özlediği cemaatine kavuşması için beklemesi gerekiyordu.  

Ve nihayet Danıştay tarafından 10 Temmuz’da Bakanlar Kurulu kararı iptal edildi.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Ayasofya, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek tekrar cami statüsüne dönüştürüldü.

86 yıllık ayrılıktan sonra bizleri ulu mabede kavuşturan Allah’a şükrediyoruz.

Fatih Sultan Mehmet’in ilk cuma namazını kıldığı gibi bizler de 24 Temmuz’da cuma namazında Ayasofya’da olacağız. Bu güzel haberi aldığımızdan beri ülkemizin ve dünyanın dört bir köşesinde binlerce Fetih Suresi okuyarak dualar etmeye başladık. Bugün de burada Fetih Suremizi okuyarak hep birlikte duamızı yapacağız.

Bize bugünleri gösteren Allah’a şükürler olsun. Dualarımız kabul oldu. Ayasofya artık mahzun değil mesrur.  Kalbimizde sevdamız, dilimizde duamız olan Ayasofya Camisi için artık şükür makamındayız. Çünkü Ayasofya bizim kabul olan duamız.  Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Endülüs ve Kudüs için dua etmeye devam edeceğiz.

Bu tarihi sorumluluk ve bilinçle, bu emaneti gelecek nesillere aktaracağımızı buradan deklare ediyoruz. Bugün biz, yarınlarda ise evlatlarımız bu mirasa sahip çıkacak. Ayasofya Camisi, her daim İslam medeniyetinin bir sembolü olarak yaşamaya devam edecek.  ” dedi.


Etkinlik Menteşe Müftüsü Mustafa Aydın’ın ettidiği ve gençlerin coşkuyla eşlik ettikleri dua ile son buldu.

Etiketler: » » » »
527 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ