logo

MİLLETVEKİLİ ÖZCAN: “SELİMİYE’DE VATANDAŞLARIMIZA YALAN SÖYLENİYOR”

MİLLETVEKİLİ ÖZCAN: “SELİMİYE’DE VATANDAŞLARIMIZA YALAN SÖYLENİYOR”

MİLLETVEKİLİ ÖZCAN: “SELİMİYE’DE VATANDAŞLARIMIZA YALAN SÖYLENİYOR”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Muğla’nın Marmaris ilçesi Selimiye Mahallesi’nde Muğla Valiliği tarafından kurulan Muğla Turizm Çevre Vakfı (MUÇEV) tarafından işletilen 45 tekne bağlama kapasiteli Selimiye Tekne Bağlama İskelesi’nin kapasitesinin 70’e çıkarılması için karar verdi. Bu kararı uygulayabilmek için de bölgede imar değişikliğine giden Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Avukat Gizem Özcan tepki gösterdi. MUÇEV tarafından işletilen Selimiye Tekne Bağlama İskelesi önünde tepkisini dile getiren Milletvekili Özcan’a, CHP Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol, CHP Marmaris İlçe Kadın Kolları Başkanı Zehra Gezer, mahalle esnafı ve sakinleri eşlik etti.

“ÇEVREMİZ VE DOĞAMIZ BÜYÜK ZARAR GÖRECEK”

İktidarın yeni bir talan politikası ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Muğla Milletvekili Avukat Gizem Özcan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2014 yılının Eylül ayında yaptığı imar değişikliği ile Selimiye marinasının kapasitesinin artırılmasının hedeflendiğini ifade etti. Özcan, “Egemizin gözbebeği Marmaris İlçemizin Selimiye Mahallesinin Buruncuk Mevkiindeyiz. Arkamdaki marina daha önce yapılan 45 tekne bağlama kapasitesine sahip bir marina. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptığı imar planı değişikliği ile marinayı 25 kapasite daha arttırarak 70 bağlama kapasitesine çıkarmak istiyor. Bu alan Datça-Bozburun Yarımadasının özel çevre koruma sınırları içerisinde yer alıyor. Eğer bu marinada tekne bağlama kapasitesinin arttırılmasına imkân tanınırsa doğamız ve çevremiz çok büyük zarar görecek” dedi.

“ALTINDAN YİNE İKTİDARA HİZMET EDEN MUÇEV ÇIKTI”

Yerel yönetimlerin ve tüm vatandaşların itirazlarına rağmen projenin yapılmak istendiğini ifade eden Özcan, projenin altından yine Muğla’yı talan noktasında iktidara hizmet eden MUÇEV adlı şirketin çıktığını söyledi. Özcan, “Elbette ki deniz turizmi ve bu bölgedeki turizm imkânları gelişecek. Ancak özel çevre koruma alanında bulunan bu bölgenin zarar görmesi, Selimiye gibi etrafı kapalı olan denizin kirlenmesine ve zarar görmesine de asla müsaade etmeyeceğiz. Bunun karşısında hep birlikte duracağız. Buradaki fiili planlamaya baktığımız zaman 70 değil, 109 tekne bağlama kapasiteli bir alanın yaratılmaya çalışıldığı gözlemleniyor. Bölgedeki vatandaşlarımıza niçin yanlış bilgilendirme yapılıyor? Sadece bu bile yapılan büyük hukuksuzluğun itirafı niteliğinde değil midir? Muğla’mız Ege’mizin gözbebeğidir. Biz Muğla’mızda denizlerimize, ormanlarımıza, doğamıza ve çevremize var gücümüzle sahip çıkmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler: » » »
266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ