logo

DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞANAN ZULMÜ MUĞLA’DA PROTESTO ETTİLER

DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞANAN ZULMÜ MUĞLA’DA PROTESTO ETTİLER

Muğla’nın Menteşe İlçesi Kötekli Mahallesi Yoğurtçu Parkında Çin Rejimi’nin Doğu Türkistanlı insanlara yapmış olduğu zulme karşı; Anadolu Gençlik Derneği Muğla Şubesi, Uluslararası İnsanı Yardım Vakfı Muğla Şubesi, Muğla İmam Hatipliler Derneği, Türkiye Gençlik Vakfı Muğla Şubesi, Cihan numa Muğla Şubesi, İlim Yayma Cemiyeti Muğla Şubesi, Türk Diyanet Vakıf-Sen Muğla Şubesi, Ensar Vakfı Muğla Şubesi, Cansuyu Muğla Şubesi, Hüdayi Vakfı Muğla Şubesi, Uluslararası Gençlik Forumu, Muğla Fecr Topluluğu tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklaması Anadolu Gençlik Derneği Muğla Şube Başkanı Rifai Elveren tarafından okundu.

“Sömürgecilerin yağma ve talanları dünyayı yaşanmaz hale getirmektedir. Adil bir düzenin hakim olması gerekirken, uluslararası anlaşmalar ve insan hakları olarak sunulan bazı iki yüzlü söylemler güçlülerin zayıfları ezmesine sebep olmaktadır” diyen Rifai Elveren basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Dünya tarihinde yaşanan binlerce savaşa rağmen barış ve adalet sağlanamamış, aksine tüm anlaşmalar ve Avrupa Birliği, NATO gibi kuruluşlar başta olmak üzere uluslararası birçok kuruluş emperyalizmin ve sömürgeci anlayışın güçlenmesine sebep olmuştur.

“SİSTEMATİK KATLİAMLAR GERÇEKLEŞTİRMEKTEDİR”

Mevcut dünya düzeninde İslam ülkeleri ve Müslüman halklar ya ABD, İngiltere, İsrail safında yer almaya ya da Rusya-Çin ikilisinden birine sığınmaya zorlanmaktadır. İslam coğrafyasında ise vesayet rejimleri bulunmaktadır. Bağımsızlığını ilan etmiş birçok İslam ülkesinde emperyalizmin üsleri ve askerleri bulunmakta, bu ülkelerin asker ya da sivil yöneticileri de maalesef tüm icraatlarını vesayet altında yürütmektedir.

İslam ülkelerinin küresel güçlere bağımlı oluşları ya da küresel güçler arasında denge politikaları izlemek zorunda kalışları, haksızlıklar karşısında ya göstermelik tepki vermelerine ya da susmalarına yol açmaktadır.Emperyalist ve katil Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da her türlü yöntemi kullanarak sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir.

2016 yılından bu yana 3 milyonu aşkın kardeşimiz, toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldı kısırlaştırma programlarına tabi tutuldu. Ayrıca hastalık ve salgın bahane edilerek insanlar Çin yönetimi tarafından evlerinde ölüme terkediliyor. Geçtiğimiz günlerde ise çıkan yangına müdahale edilmeyerek arasında çocukların da yer aldığı Uygur Türkü kardeşlerimiz şehit oldular.

“MAZLUM KARDEŞLERİMİZE YARDIMCI OLMAK İÇİN EYLEM GEREKMEKTEDİR”

Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimizin birçok temel haktan mahrum bırakıldığına, inanç ve düşünce özgürlüklerinin kısıtlandığına, toplama kamplarında tecrit edilmiş bir yaşama zorlandığına, psikolojik ve fiziksel işkencelere maruz kaldıklarına dair acı gerçekler hepimizi derinden yaralamaktadır.

Çin’in bu baskılara gerekçe olarak tüm Müslüman Doğu Türkistan halkını şiddetle ilişkilendirmesi de kabul edilemez. Tam tersine insanların temel hak ve özgürlük talepleri karşısında Çin yönetiminin baskı ve tahakküm uygulaması bir şiddettir.

Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Doğu Türkistan haklı talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine ses katacaktır.

Ayrıca bilinmelidir ki sadece üzüntümüzü belirtmek, sadece miting ve açıklama yapmak artık tek başına yeterli değildir. Zulmü durdurmak ve mazlum kardeşlerimize yardımcı olmak için eylem gerekmektedir.

Kuklalara karşı hamasete dayalı söylemler geliştirip kuklacılara teslim olunarak gidilen yolda duvara toslamak kaçınılmazdır.

Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu İslam ülkelerinin hak ve adalet ekseninde güç birlikteliği yapmasından geçer.

Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, D-60’ın ve D-160’ın kurulmasından geçer.

Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu tüm yeryüzünde adil bir düzenin kurulması için gayret etmekten geçer.

Allah, hak ve adaletin tesisi için atılan adımları boşa çıkarmayacaktır.

Bilinmelidir ki; bizler Muğla’da ki Sivil Toplum Kuruluşları ve vicdanlarında merhamet olgusunu yitirmemiş vatandaşlar olarak, tüm zulümlerin ve bu zulümlere dolaylı ya da doğrudan destek veren kirli iş birliklerinin karşısındayız!”

Kaynak:MUĞLA POSTASI

Etiketler: » » » »
105 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ