logo

DEVA Partisi Muğla İl Başkanı Emrah ÇAY; SANSÜR YASASINA HAYIR

DEVA Partisi Muğla İl Başkanı Emrah ÇAY; SANSÜR YASASINA HAYIR

DEVA Partisi Muğla İl Başkanı Emrah ÇAY; SANSÜR YASASINA HAYIR
Emrah Çay yaptığı açıklama da;
AKP ve MHP milletvekilleri tarafından hazırlanan ancak kamuoyunda büyük tepki uyandırdıktan sonra geri çekilen “sansür yasası” bu hafta salı günü Meclis gündemine geliyor. DEVA Partisi olarak bu yasanın karşısındayız Basın emekçilerinin tepkilerine ortak olduğumuzu bildiriyoruz kamuoyunda da bu yasanın geri çekilmesi için SANSÜR YASASINI gündemden düşürmeyeceğiz dedi

Açıklamasına devam eden Emrah ÇAY; Basın meslek örgütleri ise yasa teklifinin, gazeteci ve yayıncılara çok ağır oto sansür, sansür, ceza, denetim ve işini yapamama tehdidi barındırdığını belirterek “sansür yasasına hayır” diyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası da eylem kararı aldı.

Özgür Basına ve ifade özgürlüğüne darbe vuruluyor
Söz konusu yasa teklifinin, gazeteci ve yayıncılara çok ağır oto sansür, sansür, ceza, denetim ve işini yapamama tehdidi barındırdığını belirterek “Demokrasi için, ifade özgürlüğü için çok tehlikeli bir teklif bu ancak özellikle seçime 7 ay kalmışken özellikle tehlikeli” dedi.
“İktidarı eleştirmek, sorunlu uygulamaları, yolsuzlukları kamuoyuna duyurmak imkânsız hale gelecek. Halk belki de ülkenin net, objektif bir fotoğrafına sahip olmadan sandık başına gidecek” , bu nedenle basın mensupları ve örgütleri kadar, hatta daha fazla kamuoyunun itiraz etmesi gerektiğini ancak maalesef iktidara geri adım attıracak kadar güçlü bir ses çıkmadığını bundan dolayı siyasetçilerinde bu yasaya karşı direnç göstermesi gerektiğini vurguladı.
“TÜM KESİMLERİNİN DESTEK VERMESİ GEREKİYOR”
DEVA Partisi olarak sansür yasasıyla tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Medyayı tamamen boğmak isteyen iktidara karşı ancak her kesim ile tepki verirsek geri adım olabilir. Özellikle ‘Ben nasıl olsa cep telefonumdan sosyal medyaya girerek her şeyden haberdar oluyorum’ diye düşünenler, Bu yasa geçerse, bir süre sonra akıllı cep telefonunda ancak dizi izleyip oyun oynayabilir, eşin dostun fotoğraflarını beğenebilirsiniz. Haber almayı, haberdar olmayı unutun. 2023 genel seçimi öncesi siyaset haberlerini almak imkânsız hale gelecek doğru haberi almadan Türkiye’nin çoğulcu demokrasi nasıl gerçekleşiyor DEVA Partisi olarak Sansüre hayır, çok sesliliğe ve özgür düşünceye evet diyoruz”

Etiketler: » » »
82 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ