logo

Acil Tıp Uzmanı Prof.Dr.Ethem ACAR Tarafından Hastane Çalışanlarına Temel Yaşam Desteği Eğitimi Verildi

Acil Tıp Uzmanı Prof.Dr.Ethem ACAR Tarafından Hastane Çalışanlarına Temel Yaşam Desteği  Eğitimi Verildi

Acil Tıp Uzmanı Prof.Dr.Ethem ACAR Tarafından Hastane Çalışanlarına Temel Yaşam Desteği Kardiyopulmoner Resisutasyon (CPR) Eğitimi Verildi

Acar yaptığı açıklamada;İlkyardım bilgisine sahip kişiler, öğrendiklerini yakınlarına uygulamak durumunda kalabilirler. Olaya bu açıdan bakıldığında tüm ilkyardım uygulamalarının kıymeti daha da iyi anlaşılabilir.

Temel yaşam desteği kalbi duran kişilere herhangi tıbbi malzeme ve ekipman olmadan kişinin hayati organlarına kan ve oksijen göndermek ve hayata döndürmek için yapılan müdahaleler bütünüdür. Acil Yardım ekibi gelinceye kadar, olay yerinde bulunanların temel yaşam desteği uygulamaları son derece yaşamsal öneme sahiptir. Özellikle erken ve etkili temel yaşam desteği ve erken defibrilasyon hastaların % 60’ının kurtulması ile sonuçlanır.

Temel yaşam desteği aşağıdaki unsurları içerir:

Güvenlik önlemlerinin alınması

Bilinç Kontrolü: Hasta veya yaralının bilincini kontrol etmek ve gerekirse uygun müdahaleleri yapmak.

Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR): Kişinin ani kalp atışları durduğunda veya solunumu durduğunda, hayata döndürmek için dış müdahale ile kalp masajı ve suni solunum gibi temel CPR prosedürleri uygulanarak yapılan ilk yardım müdahale yöntemidir.

Solunum Desteği: Hasta veya yaralı kişilere oksijen sağlanması ve solunumun desteklenmesi için kullanılan tekniklerdir.

Dolaşım Desteği: Kalp atışlarının sürdürülmesi ve kan dolaşımının devam ettirilmesi için kullanılan yöntemlerdir. Bu, kalp masajını içerebilir.

Temel yaşam desteği, acil durumların ilk aşamasında uygulanan kritik bir tedavi olarak kabul edilir ve zamanında ve etkili bir şekilde uygulandığında hayat kurtarıcı olabilir. Bu tedavilerin hızlı bir şekilde başlatılması, kalp durması veya solunum durması gibi acil durumlarda beyin ve diğer organlara zarar vermeden önce normal fonksiyonlarına geri dönmelerine yardımcı olabilir. Bu nedenle, temel yaşam desteği eğitimi alan bireylerin ve sağlık profesyonellerinin bu becerilere sahip olması önemlidir.” dedi.

Tüm ifadeler:

Etiketler: » »
509 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ