logo

SUÇLU BANU ALKAN VE İBO

cemal demirtaş

facebook
cemal demirtaş
cemal.demirtas@hotmail.com
SUÇLU BANU ALKAN VE İBO

SUÇLU BANU ALKAN VE IBO.
90 yıllarda popülerdi.
Edep.
Tv.ler gırla kıyamet her frekansta ot gibi bitiyordu.
Star Tv önce magic box (sihirli kutu) adıyla yayına başladı. Sahibi iki ünlü isimdi. Cem Uzan ve Ahmet Özal.
Sonra Ahmet Özal Kanal 6 yı kurdu.
Ardından Show Tv geldi. Erol Aksoy un.
Şarkı türkü programları, neşeli mi neşeli! saatler. Herkesin tek derdi vardı, reklam. Parası en tatlı! olan şey. Reklam pastası o kadar büyümeye başladı ki, bir film 50 dakika ise, iki katı reklam bile alınıyordu. Serbest. Reklam almanın da en iyi yolu yapılan programlardı. Popüler olmalıydı.
Önce Ibrahim Tatlıses ile başladı dersek abartı olmaz herhalde. Ibo show. Çiğ köfte partisinden, mesele gösterisine, bol acıklı ve acılı ağıtlardan tutun da, Urfa sıra gecelerine kadar ne ararsanız vardı. Arada bir Perşembe akşamları, ertesi günkü Cumanın hürmetine! Mine Koşan ilahi, Ibo ezan bile okurdu. Tabi malzeme çok ama o programa katılmak da kolay değil tabi. Yeni birşey olması lazım ki Ibo seni çağırsın. Bazen kavgalar, medyumlar, alttan dalma, üstten vurma gırla.
Hülya Avşar show başladı sonra. Şimdinin gayet masum denilen! O zamanlarda tam da anadan üryan sayılan kostümlerle arzi endam showlari. Bazen kucağına Küçük Iboyu alırdı, saatlerce öper öper öperdi sanki öteki İbo ya nispet.
Dedik ya, o programlara herkes gelemezdi.
İbo baslatti değişimi. Bir okudu ki “Dam üstünde un eler, tombul tombul…” diye.
Yer yerinden oynadı.
Evinde büyüklerinin karşısında bağdaş dahi kurmanın edepsizlik olduğunu anlataduran aileler, ne yapacağını şaşırır oldu. O türkü başlayınca genelde o evlere düğmeden (kumanda popüler değildi) kanal anında değişirdi.
Yeni kanalda Hülya Show.
Son kesim stilistlerin özenle en kapalı kalması gereken yerleri bile açmakta gösterdikleri maharetli ellerden çıkan muhteşem! kostüm ile sahne alan, son şarkısını son kasetinin tanıtımı ile bezemiş Afrodit. Ver yansın ediyor. Nere mi neremi … diye.
Aynı evlerde yine kanal değişimi.
Ne kötü anlardı.
Hadi canım sen de.
Ne masum günlermiş demek lazım değil mi?
Toplum öyle sinsi bir şekilde adapte edildi ki, kimse farkına bile varmadı. Eskiden senden olan yalnış ise yanlış derken, benden olan yanlışsa o da yanlış denirdi. Şimdi? Benden olan yanlış olsa bile denmiyor. Olsa olsa hatalı! deniveriyor.
Şu ayet herhalde tam burada en önde olmalı.
Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır.
Allah bilir siz bilmezsiniz.
(Bakara suresi 216.Ayet)
Hayır bildiklerimiz kendi elleri ile şer işler mi?
Işlerse, şerre şer demek şer olur mu?
Ya da.
Şer işe hayırdır demek. Allah korusun.
Ya da.
Şer olduğu halde susmak.

676 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • OMURGALI OLMAK MECBURİ KATAR, KATAR KATAR..

  28 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  OMURGALI OLMAK MECBURİKATAR, KATAR KATAR..Osmanlı bölgeler bir nevi eyalet şeklinde idare edilirdi. Bölgenin demografik yapısına, o bölgenin geleneklerine göre de şahıslar atanırdı. Mesela Libyaya Vali atanmaz, Dai (Dayı) atanır, Bulgaristana Prens, Mısıra Hıdiv atanırdı. Mekke Vilayetine de Şerifler idare ederdi.Şerif Hüseyin Istanbul da doğan bir Araptır. Hem Mekke ve civarı Şerifi, hem de Osmanlı Danıştay azasıdır. Köklü ve nüfuzlu bir ailenin mensubudur. 1 nci Dünya savaşı zamanında Fransız ve Ingilizlerle gizli görüşmeler yapmıştır. Bu ik...
 • OSMAN GÖKMEN DEMEDİ,AK PARTİ İLÇE BAŞKANI DEDİ

  18 Kasım 2020 Köşe Yazıları, Siyaset

  OSMAN GÖKMEN DEMEDİ AK PARTİ ILÇE BAŞKANI DEDİMalumatı olan çok.Bodrum da dahil olmak üzere Muğla genelinde aylardan beri yeni bir abonelik başladı ; Su kesintisine abonelik. Belediye unutmadığı zaman toplu sms ile bilgilendiriyor sağolsun, devlet su borularındaki arızadan dolayı…diye.Bodrum yaz boyu bu çileyi yerli, yabancı, kurt, kuş, nebatat olarak dibine kadar çekti. Çekmeye devam ediyor. Çilesi ne zaman biter bilmem.Pazartesi günü Bodrum Belediyesi, eskiden manavların olduğu alanın önüne 3 heykel dikti. Sanayiden demirci arkadalar kaynakl...
 • MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC..

  15 Kasım 2020 Dünya, Köşe Yazıları

  MAGALO İDEA, ENOSİS, EOKA , ERBAKAN , KKTC.. Kıbrıs 1571 den 1878 e kadar Osmanlı toprağı id. Bu tarihte Berlin anlaşması ile Ingiliz mandası olmuştur. Ancak adanın mülkiyeti Osmanlının olmaya, sadece yönetimi Ingilize ait olacaktır.1914 teki 1 nci dünya savaşına Osmanlı katakulli ile savaşa dahil oldu ve Almanların safında yer aldı. Bunun üzerine ingiltere adayı tamamen ilhak etti.Bu tarihten itibaren Kıbrıslı Rumlar tarihi depresyona girerek MEGALO İDEA yı hayata geçirmeye çalıştılar. BÜYÜK IDEAL. Yani bütün Ege Adaları ile birlikte Isyam...
 • GOBİ ÇÖLÜ MUĞLADADIR

  13 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  GOBİ ÇÖLÜ MUĞLADADIR MUĞLA da bir su sıkıntısı var ki, hani Gobi Çölünde bile bu kadarı olmaz herhalde.Bodrumda yaz başından beri zaten millet illallah etmiş durumda. Suların kesilmesinin tek sebebi MUSKİ ye göre hep DEVLET. Ah devlet ah. Her yeri ihya ettin de bula bula bizim oranın suyuna mı göz diktin.Diyecektim ki, vazgeçtim. Su işleri tamamen belediyenin uhdesinde. Devlet boruları döşeyip bihakkın teslim etmiş. Su bu su. Boru da patlar, arıza da yapar. Borular patlayınca bizim MUSKI eline aldığı iphone ile hemen "TOPLU MESAJ" ile haľkî...