logo

SUÇLU BANU ALKAN VE İBO

cemal demirtaş

facebook
cemal demirtaş
cemal.demirtas@hotmail.com
SUÇLU BANU ALKAN VE İBO

SUÇLU BANU ALKAN VE IBO.
90 yıllarda popülerdi.
Edep.
Tv.ler gırla kıyamet her frekansta ot gibi bitiyordu.
Star Tv önce magic box (sihirli kutu) adıyla yayına başladı. Sahibi iki ünlü isimdi. Cem Uzan ve Ahmet Özal.
Sonra Ahmet Özal Kanal 6 yı kurdu.
Ardından Show Tv geldi. Erol Aksoy un.
Şarkı türkü programları, neşeli mi neşeli! saatler. Herkesin tek derdi vardı, reklam. Parası en tatlı! olan şey. Reklam pastası o kadar büyümeye başladı ki, bir film 50 dakika ise, iki katı reklam bile alınıyordu. Serbest. Reklam almanın da en iyi yolu yapılan programlardı. Popüler olmalıydı.
Önce Ibrahim Tatlıses ile başladı dersek abartı olmaz herhalde. Ibo show. Çiğ köfte partisinden, mesele gösterisine, bol acıklı ve acılı ağıtlardan tutun da, Urfa sıra gecelerine kadar ne ararsanız vardı. Arada bir Perşembe akşamları, ertesi günkü Cumanın hürmetine! Mine Koşan ilahi, Ibo ezan bile okurdu. Tabi malzeme çok ama o programa katılmak da kolay değil tabi. Yeni birşey olması lazım ki Ibo seni çağırsın. Bazen kavgalar, medyumlar, alttan dalma, üstten vurma gırla.
Hülya Avşar show başladı sonra. Şimdinin gayet masum denilen! O zamanlarda tam da anadan üryan sayılan kostümlerle arzi endam showlari. Bazen kucağına Küçük Iboyu alırdı, saatlerce öper öper öperdi sanki öteki İbo ya nispet.
Dedik ya, o programlara herkes gelemezdi.
İbo baslatti değişimi. Bir okudu ki “Dam üstünde un eler, tombul tombul…” diye.
Yer yerinden oynadı.
Evinde büyüklerinin karşısında bağdaş dahi kurmanın edepsizlik olduğunu anlataduran aileler, ne yapacağını şaşırır oldu. O türkü başlayınca genelde o evlere düğmeden (kumanda popüler değildi) kanal anında değişirdi.
Yeni kanalda Hülya Show.
Son kesim stilistlerin özenle en kapalı kalması gereken yerleri bile açmakta gösterdikleri maharetli ellerden çıkan muhteşem! kostüm ile sahne alan, son şarkısını son kasetinin tanıtımı ile bezemiş Afrodit. Ver yansın ediyor. Nere mi neremi … diye.
Aynı evlerde yine kanal değişimi.
Ne kötü anlardı.
Hadi canım sen de.
Ne masum günlermiş demek lazım değil mi?
Toplum öyle sinsi bir şekilde adapte edildi ki, kimse farkına bile varmadı. Eskiden senden olan yalnış ise yanlış derken, benden olan yanlışsa o da yanlış denirdi. Şimdi? Benden olan yanlış olsa bile denmiyor. Olsa olsa hatalı! deniveriyor.
Şu ayet herhalde tam burada en önde olmalı.
Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır.
Allah bilir siz bilmezsiniz.
(Bakara suresi 216.Ayet)
Hayır bildiklerimiz kendi elleri ile şer işler mi?
Işlerse, şerre şer demek şer olur mu?
Ya da.
Şer işe hayırdır demek. Allah korusun.
Ya da.
Şer olduğu halde susmak.

836 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KIYAMA KALKMA VAKTİ

  01 Mart 2021 Köşe Yazıları

  KIYAMA KALKMA VAKTİŞöyle bir hesabı Genel Başkan Yardımcımız ve Teşkilat Başkanımız Erkan Kandemir yapmış olabilir mi bilmiyorum. Aslında merak etmiyor değilim. Yaptıysa teşkilatını tanıyor diyebilirim. Ya yapmadıysa. .81 il, 973 ilçe, 42184 mahalle, 18290 köy, 23923 kasaba veya birimde teşkilatlı olan tek parti Ak Parti.81 İl Başkanı,İl Delege sayısı 48600İlçe delege sayısı 389200Köy+mahalle+belde : 84397İlçe yönetim kurulları :30000İlçe Kadın kolları:  30000İlçe gençlik kolları : 30000İl yönetim kurulları : 12000İl kadın kolları.  ...
 • KONGRENİN ARDINDAN 3

  12 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  KONGRENİN ARDINDAN 3 Dostlarımızla konuşuyoruz her yerden. Her yerde aynı şekilde tutumlar oluyor mu diye. Bir çok yerde aday olmak isteyenler çıkmış. Bir çoğunu genel merkez tek tek aramış, sormuş,  soruşturmuş. Hatta bazılarını birden fazla kere genel merkeze çağırmış.  Olmuş veya olmamış. Lakin dikkate alınmış. Kaale alınmış. Hiç bir yerde il başkan adaylarının dinlenmemesi gibi bir durum belirten olmadı. Muğla hariç.Muğlada ise son iki gün adayları dinlemek yerine farklı uğraşlar içine girildi. Mesela önce delegeler aranmış. S...
 • BİR ” KILIN ” ETTİĞİ

  09 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  BİR " KILIN " ETTİĞİ Ak sakallı tabiri ile ak saçlı tabiri biz Türklerin mazisinde yer eden tabirlerdir.Ak saçlı ve ak sakallı deyimi, bilgisi ile yaşadığı bölgede saygı gören, fikirlerine ihtiyaç duyulan, hakemliği veya kararlarına uyulan kimsedir. Belki biraz da yaşı itibari ile de kulanılmıştır da.Her ak saçlı illa saçları beyaz olacak değil. Siyah saçlı da olabilir. Hatta saçsız da. Ama o bir ak saçlıdır. Ak sakallı için de durum aynıdır. Köse bile olabilir. Ama o bir ak sakalıdır sonuçta.Bir obadaki ak saçlı baska bir obanın işine ...
 • KONGRENİN ARDINDAN (2)

  04 Şubat 2021 Köşe Yazıları, Siyaset

  Cumhurbaşkanı.Ömeleri, Gönül yapanları, Dostları istiyorum.Benimle birlikte gece gündüz yolda olanları istiyorum.Kısaca böyle diyor.Bir Lider düşünün, her fırsatta böyle haykırıyor. Ben kaybedersem sen de, o da, hepimiz kaybederiz, ülke kaybeder , onun için hem safları sık tutalım, hem de safları büyütelim diyor….Safın dışında olanlar bunu emir telakki ediyor. Hadi bi gireyim şu safa diyor.Ne mümkün.Pazartesi günkü il kongresinde ve öncesinde yaşananları bizzat şahitlik ettim.Sofrada bizim de tuzumuz olsun diye can atanların ne kadar mücadele ...